top of page
img-1.jpg

 ℗ АКТУАЛЬНО 

Енергоефективна модернізація підприємства
«під ключ»

Як YASNO за власні кошти допомагає підприємствам зменшувати споживання енергоресурсів під час війни

Через постійні атаки ворога на об’єкти енергетичної інфраструктури країни, усі ми – населення та бізнес відчули, як складно функціонувати, коли постачання електроенергії є нестабільним та обмеженим. Зміцнити власну енергетичну стійкість, що так важливо особливо в умовах війни, може допомогти саме енергоефективність.

Важливо розуміти, що навіть найпростіші заходи з енергоефективності на підприємствах  дозволяють відчутно зменшити споживання енергоресурсів. А дати старт модернізації можна вже сьогодні, навіть, не маючи «вільних» коштів.

 

З матеріалу ви дізнаєтесь, як укласти енергосервісний контракт з YASNO Energy Efficiency та втілити енергоефективний проєкт на підприємстві.

Для початку, розберемось, що таке енергоефективна модернізація і навіщо вона потрібна?

Україна щорічно споживає близько 92 млн тон нафтового еквіваленту енергії (тне) та має одну з найбільш енергоємних економік в світі. Щоб створити 1 долар ВВП, ми палили до війни 193 грами нафтового еквіваленту (Туреччина –  6, Чехія – 104). В середньому по Світу 103 грами тне на 1 долар ВВП.

 

Потенціал підвищення енергоефективності в промисловості сягає від 50% і вище. Основна причина таких показників – зношеність потужностей на українських підприємствах  більше ніж на 60%. Тож відкладаючи сьогодні рішення про енергоефективну модернізацію у далекий сховок, підприємство продовжує викидати кошти «на вітер», сплачуючи за нераціонально використані енергоресурси, ціни на які постійно зростають, а також завдає шкоди довкіллю та ставить під загрозу задоволення потреб майбутніх поколінь.

 

Енергоефективна модернізація – це комплекс заходів, впровадження яких дозволяє підприємству: знизити споживання електроенергії та газу, зменшити витрати на енергоресурси, досягти скорочення викидів CO2, покращити умови праці для співробітників, знизити собівартість продукції, заощаджувати кошти для інвестицій у розвиток підприємства.

img-4.jpg

Які варіанти є у кожного підприємства?

Залишити усе, як є

Не робити нічого для зменшення споживання енергоресурсів і продовжувати сплачувати за це величезні кошти, які можна було б направити на інші цілі.

Провести енергоефективну модернізацію підприємства і сплачувати менше за енергоресурси. Зробити це можна:

• за власні кошти (з прибутку підприємства)

• взяти кредит в банку (успішна кредитна історія підприємства, застава, відсотки, терміни фінансування)

• залучити енергосервісну компанію (яка спеціалізується на таких проєктах, гарантує результат і реалізовує його за власні кошти з можливим мінімальним внеском від підприємства, в залежності від складності проєкту).

Найбільш оптимальним варіантом в умовах обмеженості ресурсів через війну є саме залучення коштів енергосервісної компанії.

Чим займається енергосервісна компанія?

Енергосервісна компанія (ЕСКО-компанія) – це компанія-інвестор, яка проводить енергоаудит об’єкту та пропонує рішення, які дозволять зменшити споживання енергоресурсів, закуповує обладнання, монтує і вводить його в експлуатацію, тобто робить енергоефективну модернізацію підприємства «під ключ», або вдосконалює найбільш енергоємні вузли виробничого процесу. При цьому, що є самим головним і надзвичайно важливим, така компанія гарантує клієнтам досягнення певного рівня економії енергоресурсів, що фіксується в енергосервісному контракті, на умовах якого і відбувається реалізація проєкту.

 

Енергосервісний контракт укладається між ЕСКО-компанією і підприємством. Він визначає термін дії та основні пункти, щодо обслуговування обладнання, моніторингу споживання енергоресурсів, навчання персоналу клієнта (підприємства) та консультацій.

img-7.jpg

Які  переваги отримує підприємство від співпраці з енергосервісною компанією?

На відміну від банківського фінансування для енергосервісу не потрібна застава. Встановлене нове обладнання знаходиться у власності енергосервісної компанії до завершення терміну дії договору. Повернення своїх інвестицій енергосервісна компанія отримує виключно з частини досягнутої клієнтом економії енергоресурсів. Після завершення енергосервісного контракту, підприємство отримує встановлене обладнання у власність і продовжує заощаджувати.

 

Кожен окремий проєкт має свій розрахунковий розподіл економії між клієнтом та енергосервісною компанією, що погоджується на етапі підписання енергосервісного контракту. Від економії залежить і вартість, і термін контракту. Тому такі деталі обговорюються індивідуально з кожним клієнтом. Клієнт зазначає оптимальний для нього варіант розподілу коштів, а енергосервісна компанія  оцінює чи може вона погодитись на такий варіант, або спільно підбирають інший – оптимальний для обох сторін.

Від співпраці з енергосервісною компанією, клієнт отримує одразу декілька переваг:

Екологічний ефект – скорочення викидів і декарбонізація через зменшення споживання енергоресурсів

Підвищення доступності енергоресурсів, завдяки їх більш раціональному використанню

Впровадження інноваційних технологій

Підвищення промислової безпеки та охорони праці

Поліпшення комфорту для персоналу

Економічний розвиток підприємства: зниження собівартості продукції, зменшення витрат на енергоресурси, вивільнення коштів для розвитку.

Реалізація проєкту однією компанією «під ключ», яка аналізує об’єкт та відповідає за розробку проєкту, поставку, монтаж, запуск обладнання, обслуговування його та сервіс протягом всього терміну дії контракту.

YASNO бизнес партнер_економія (1).jpg

Що потрібно для старту проєкту?

Звернутись до YASNO Energy Efficiency і обговорити можливу співпрацю. Експерти з енергоефективності оглянуть підприємство, проведуть енергоаудит і нададуть свої рекомендації.

 

Після презентації рекомендацій необхідно вирішити чи реалізовувати всі запропоновані рішення чи, наприклад, лише деякі, тобто провести повну чи часткову модернізацію. Далі укласти енергосервісний контракт і тоді починається безпосередня реалізація проєкту.

Скільки потрібно часу для реалізації проєкту?

В середньому для реалізації повноцінного енергоефективного проєкту потрібно орієнтовно 6-12 місяців. Все залежить від складності проєкту та виробничих потужностей клієнта. Наприклад, проєкт по компенсації реактивної потужності, який реалізували експерти YASNO Energy Efficiency на одному з металургійних комбінатів, тривав 5 місяців. В рамках проєкту було встановлено 5 конденсаторних батарей потужністю 12,9 МВАр, виконано монтаж силового комутаційного обладнання для підключення конденсаторних батарей, встановлено сучасну систему обліку активної та реактивної електроенергії, тощо. В результаті реалізації проєкту, вдалось зменшити реактивну потужність на 50%, що дозволило клієнту  економити до 3,7 млн грн щорічно.

 

Найменші терміни реалізації, як правило мають проєкти по заміні систем освітлення, де є можливість здійснити заміну джерел освітлення без необхідності заміни світильників та оновлення електромереж. Такі проєкти можуть бути реалізовані протягом 2-3 місяців.

img-6.jpg

Чи є якийсь початковий внесок?

Більшість проєктів починаються без будь-яких внесків замовника. Але є ті, котрі потребують мінімальних 10-15% внеску на початку. Це, можна сказати, офіційне підтвердження намірів замовника, особливо коли мова йде про масштабний/унікальний проєкт. Але в будь-якому разі, цей авансовий внесок повертається клієнту шляхом зменшення майбутніх платежів за договором енергосервісу. Тому і тут клієнт нічого не втрачає.

Розрахунок з енергосервісною компанією відбувається виключно за рахунок частини досягнутої клієнтом економії енергоресурсів. Як це працює?

Уявімо, що підприємство споживає 10 000 кВт·год в місяць та укладає енергосервісний контракт на 5 років з гарантією економії у 50%. Енергосервісна компанія замінює обладнання на підприємстві і встановлює прилад обліку енергії, який дозволяє фіксувати та порівнювати споживання за попередні періоди. Запускає проєкт. Відповідно, якщо все рухається правильно, то у наступному місяці споживання підприємства має стати

5 000 кВт·год і тоді енергосервісна компанія отримає в якості сплати енергосервісу частину різниці з суми оплати за електроенергію (10 000 – 5 000 кВт·год, помножені на вартість електроенергії, відповідно до фактичних рахунків клієнта) у тому співвідношенні, яке було зафіксовано в енергосервісному контракті. Якщо економія досягається більша, ніж було прописано у контракті, то термін дії контракту завершується раніше. Відповідно тоді енергосервісна компанія завершує роботу достроково, отримавши свої кошти, а підприємство продовжує користуватись обладнанням та заощаджувати вже всі 100% з економії енергії.

Механізм енергосервісу.png

Досвід YASNO Energy Efficiency

Підрозділ Energy Efficiency в YASNO – найбільша в Україні енергосервісна компанія, що запропонувала споживачам комплексні послуги з енергоефективності та інвестиції в енергозбереження з використанням ЕСКО-механізму. YASNO розвиває продукти та сервіси, що підтримують «зелений» енергетичний перехід України ще з 2015 року. Експерти з енергоефективності вже реалізували понад 100 проєктів на умовах енергосервісу. Свого часу клієнтами YASNO Energy Efficiency були: Азовсталь, ПрАТ «Запоріжкокс», ПрАТ «ММК ім. Ілліча».

 

Сума енергосервісних контрактів YASNO до війни складала понад 3 млрд грн. Майже половина з них – контракти з модернізації систем освітлення. Потенціал економії енергоресурсів через запровадження енергосервісних проєктів дуже великий. Наприклад, в портфелі реалізованих проєктів YASNO економія, завдяки модернізації систем освітлення, складає від 70% до 90%, автоматизації системи газового обладнання – від 25% до 75%, систем частотного регулювання на гірничо-збагачувальних комбінатах – до 57%, систем опалення, вентиляції, кондиціонування – від 15% до 50%.

 

Лише за 2022 р., завдяки реалізованим проєктам, підприємства-замовники зменшили споживання на 68,5 млн кВт·год електроенергії та 1,4 млн м3 природного газу. В результаті зниження споживання енергоресурсів, викиди в атмосферу скоротилися на 64,2 тис тон СО2.

 

До початку війни YASNO Energy Efficiency разом з Укргазбанком успішно пройшли шлях створення кредитного інструменту для фінансування класичного енергосервісу у промисловості. Таким чином, YASNO Energy Efficiency має змогу допомагати ще більшій кількості українських підприємств ставати енергоефективними, замінювати застаріле обладнання на сучасне, досягати відчутної економії на оплаті за енергоресурси.

img-2.jpg

За якими напрямками реалізовує проєкти YASNO Energy Efficiency та у яких галузях?

Сьогодні основна частина проєктів знаходиться в металургійній галузі та машинобудуванні, це логічно, приймаючи до уваги величезну енергоємність цієї галузі та зношеність основного обладнання. Та з розвитком і популяризацією енергосервісу в Україні, ми розвиваємо нашу експертизу в галузях, які менш енергоємні, і можуть стати наступним, після металургії та машинобудування, найбільшим ринком попиту на енергосервіс в Україні.

Основні напрямки проєктів:

Модернізація системи освітлення

Модернізація електроприводів

Компенсація реактивної потужності

Модернізація компресорного обладнання

Модернізація газоспоживаючого обладнання

Модернізація систем опалення та вентиляції

Чому варто обрати YASNO Energy Efficiency
для проведення енергоефективної модернізації на підприємстві

YASNO Energy Efficiency – енергосервісна компанія, яка не просто здійснює енергоефективну модернізацію, а саме гарантує заявлену економію. Тому підприємство нічого не втрачає. Втратити може лише енергосервісна компанія, якщо раптом їй не вдасться досягти заявленої економії, але таких випадків у діяльності YASNO Energy Efficiency не траплялось. YASNO Energy Efficiency – надійний партнер українського бізнесу в питаннях енергоефективності.

 

Важливо, що модернізація підприємства не завершується на етапі встановлення нового обладнання, експерти YASNO здійснюють постійний моніторинг і відслідковують показники економії в режимі реального часу. Таке супроводження проєкту дозволяє за потреби внести коригування, попередити аварійні ситуації, а також побачити додаткові шляхи для досягнення ще більшої економії.

Звернутись до YASNO Energy Efficiency можна за номерами (044) 581 93 07, (050) 392 04 09 або написати на електронну пошту esco@yasno.com.ua.

Партнерський проєкт YASNO та «Мінфіну»

minfin.com.ua.png
bottom of page