top of page

СПЕЦПРОЄКТ

Що таке ОВДП та як у них інвестувати

Простий, але корисний тест від «Мінфіну»

government.png

За даними Міністерства фінансів, із початку великої війни громадяни та український бізнес купили облігацій внутрішньої державної позики на понад 52 мільярда гривень. Це безпрецедентний інтерес до державних цінних паперів за останні чверть століття. Що приваблює українців? На ОВДП можна заробити до 19% річних у гривні та до 4,5% у валюті, що вигідніше за депозити та інвестиції у готівковий долар. «Мінфін» разом із Приватбанком підготував простий, але корисний тест, який допоможе зрозуміти, що ж це за папери, в чому їх переваги та як у них інвестувати.

Що таке ОВДП?

І тут є один важливий момент. Хоча інвестори купують облігації через первинних дилерів, взаємовідносини у них виникають не з брокерами, а з державою. Тобто ОВДП підтверджують зобов'язання саме держави виплатити їх пред'явникам номінальну вартість плюс дохід. Брокери тут виконують лише сервісну функцію: беруть гроші у інвесторів, передають їх державі, а також відкривають інвесторам рахунки та зберігають на них куплені ними цінні папери.

Обіг ОВДП відбувається виключно в електронному вигляді.

ОВДП – державні цінні папери, які випускає Міністерство фінансів України. Уряд використовує їх, щоб залучити додаткові гроші до бюджету. Спочатку у держави їх купують первинні дилери: сертифіковані брокери та акредитовані банки, які є ліцензованими торговцями та зберігачами цінними паперами. Вже потім вони продають ці папери інвесторам.

Питання 1: Інвестор купив певну кількість ОВДП через Приватбанк, який є їх первинним дилером і має всі відповідні ліцензії. Хто згодом має виплатити інвестору їх номінальну вартість та відсотковий дохід?

Приватбанк

Держава

Дохідність ОВДП — якою вона буває?

YTM або «дохідність до погашення» (скорочення від Yield to Maturity) – дохідність, яку отримає інвестор, якщо придбає купонні папери не за номіналом, а за ринковою ціною, і триматиме їх до повного погашення. Вона враховує ціну купівлі, номінал, ставку купона та термін погашення. YTM, зазвичай, є основним показником прибутковості облігацій. Він дозволяє інвесторам порівнювати папери, придбані за різною ціною, в різний час і з різними умовами випуску.

SIM – проста дохідність. Це відносна величина, що характеризує дохід за облігацією, за якою не передбачені проміжні виплати між датою придбання та датою погашення такої облігації.

Загалом, у світі існує декілька десятків формул визначення дохідності облігацій. Але запам’ятовувати їх та самостійно щось за ними вираховувати пересічному інвестору зовсім необов’язково. Український регулятор потурбувався про те, щоб всі професійні учасники ринку цінних паперів показували дохідність та котирування ОВДП за єдиними правилами. Тобто, щоб оцінити дохідність тієї чи іншої облігації, достатньо зайти на сайт брокера або банку, знайти потрібний папір (за його міжнародним ідентифікаційним кодом — ISIN), подивитись на його дохідність у відсотках річних, та обрати того дилера, у якого вона буде найвищою. Все просто.

Якщо ж зануритись в тему глибше, то, говорячи про дохідність ОВДП, зазвичай, оперують трьома термінами.


Номінальна дохідність — це відсоток від номіналу, який утримувач облігації отримує кожен рік. Наприклад, інвестор купує одну ОВДП за номіналом 1 000 грн із купоном у 17% та терміном погашення через 5 років. Це означає, що він щороку отримуватиме по 170 грн купонних платежів і за 5 років зможе заробити 850 грн.

Питання 2: Три брокери продають ОВДП одного випуску. «Брокер-1» пропонує купити їх за ціною 984,73 грн і декларує дохідність в 17,2%, «Брокер-2» продає їх за 983,23 грн із дохідністю 17,35%, «Брокер-3» - за 989,75 грн і показує дохідність у 16,5%. Придбання облігацій у якого з них принесе інвестору найбільший дохід?

«Брокера-1»

«Брокера-2»

«Брокера-3»

Переваги ОВДП як інвестиційного інструмента

  • Держава гарантує погашення 100% вкладених в ОВДП коштів;

  • ОВДП — високоліквідні папери, які у разі потреби можна легко продати на вторинному ринку, щоб повернути кошти та зафіксувати прибуток;

  • Поточна дохідність ОВДП перевищує дохідність банківських депозитів: 15%-19% проти 13%-18% у гривні, та 0,1%-3,5% проти 4%-5% у доларах;

  • Для інвесторів-фізосіб дохід від ОВДП оподаткуванню не підлягає: не стягується 18% ПДФО та 1,5% військового збір (для юридичних осіб він оподатковується, як пасивний дохід);

  • Під заставу облігацій можна отримати кредит;

  • Широкий вибір термінів інвестування від місяця до понад 5 років;

  • Рівність утримувачів ОВДП, незалежно від того, чи вони фізичні особи, юрособи, резиденти чи нерезиденти.

Українці інвестують в облігації уряду з декількох причин:

Питання 3: Валерій купив ОВДП на суму 500 000 грн та планує інвестувати ще 200 000 грн. Проте, друг Володимир відмовляє його, оскільки фонд гарантування повернення вкладів відшкодовує максимум 600 000 грн. Чи варто Валерію дослухатися до поради друга?

не варто

варто

ОВДП в якій валюті краще купляти?

У кожного своя відповідь на це питання. Наприклад, гривневі ОВДП із погашенням через рік і довше дають максимальний дохід — до 19,5%. Вони підійдуть інвесторам, які прагнуть заробити якнайбільше і не бояться валютних ризиків. Ще одна перевага облігацій у національній валюті — малий поріг входу. Можна придбати навіть один папір номіналом у 1 000 грн.

Валютні папери більше підійдуть для тих, хто хоче застрахувати капітал від девальвації гривні, але свідомо готовий до меншого доходу. Ну, і є різниця в розмірі мінімальної інвестиції — один валютний папір коштуватиме 38-40 тис. грн в еквіваленті.

Питання 4: Сергій працює в міжнародній IT-компанії. Він планує придбати житло в новобудові за $36 000. Необхідна сума в нього є, але забудовник готовий надати безвідсоткову розстрочку на половину вартості терміном на 1 рік. Зарплата Сергія дозволяє щомісяця сплачувати $1 500 за розстрочкою, щоб через рік розрахуватись із забудовником. Який з наведених нижче варіантів буде для Сергія найвигіднішим?

сплатити відразу всю суму і спати спокійно

сплатити половину суми, а другу - покласти на валютний депозит у банку

сплатити половину суми, а другу - направити на купівлю валютних ОВДП

Хто може придбати ОВДП

Купувати ОВДП можуть як фізичні, так і юридичні особи. Їх продають ліцензовані брокери та акредитовані банки. Брокери, зазвичай, встановлюють комісію за свої послуги. Вона може стягуватись за відкриття рахунку та за зберігання на ньому цінних паперів. До початку повномасштабної війни вони брали комісії у розмірі 0,05% вартості цінного паперу. Зараз брокери і «Дія», через яку фізособи також можуть придбати ОВДП, комісію не стягують. Щодо банків - то в них вона можлива, але невелика.

Акредитованими банками на сьогодні є Приватбанк, який очолює рейтинг первинних дилерів за обсягами торгів ОВДП, а також Укргазбанк, Ощадбанк, Райффайзен Банк, ОТП Банк, Сітібанк, Укрексімбанк, ПУМБ, Sense Bank, Кредобанк, банк «Південний».

Питання 5: Хто може купувати ОВДП при первинному розміщенні?

тільки перевірені дилери

фізичні та юридичні особи

тільки юридичні особи

тільки фізичні особи

Як фізична особа може придбати ОВДП

Першим банком, хто надав своїм клієнтам таку можливість, став Приватбанк. У Приват24 опція купівлі та продажу ОВДП з’явилась ще в березні 2020 року. На сьогодні «Приват» займає третину ринку цінних паперів фізичних осіб. Із початку року його клієнти вже інвестували у ОВДП понад 8 млрд грн.

Ця опція доступна на сайті Приват24 для клієнтів, які готові інвестувати в цінні папери не менше 50 тис. грн.


Для цього потрібно:
 

  • у розділі «Послуги» знайти меню «Цінні папери» і обрати ОВДП,

  • сформувати заявку та підписати електронним підписом (Smart ID),

  • отримати повідомлення «Виконано».

Фізособи можуть сьогодні купувати ОВДП на вторинному ринку через сайти або застосунки банків та брокерів, а також у «Дії» (в «Дії» доступні лише військові облігації). Для цього попередньо потрібно відкрити рахунок у цінних паперах, на який будуть зараховані ОВДП, сформувати заявку на відповідну угоду та сплатити її.

Питання 6: Приватбанк продає фізособам ОВДП тому що:

1 – у нього є відповідні ліцензії

4 – клієнтам це цікаво

2 – він технічно зміг реалізувати цю функцію для клієнтів

5 – він першим надав своїм клієнтам таку можливість

3 – це можуть робити лише великі банки з розгалуженою мережею відділень

6 – відповіді 1, 2, 4

Які ОВДП сьогодні доступні фізособам?

Купонні – ті, за якими при погашенні власнику виплачується не тільки номінальна вартість, але й регулярні відсотки (купон). На вторинному ринку такі папери продаються за ціною, вищою за номінальну, бо до неї додається так званий «накопичений купонний дохід» (НКД). 

Приклад: Тарас купив купонну облігацію за 1 002 грн. Умови випуску наступні: номінал – 1 000 грн, дохідність – 20% річних, купонні виплати – раз на квартал у визначену дату. Це означає, що впродовж терміну дії облігації Тарас щокварталу  отримуватиме 25 грн відсотків, а при її погашенні він також отримає номінальну вартість паперу – 1 000 грн. В результаті, його дохід складе: відсотки (25х4 грн) + номінал (1 000 грн) – витрати на купівлю (1 000 грн номіналу + 2 грн НКД) = 98 грн.

ОВДП розрізняються за терміном обігу, типом погашення та валютою випуску. 

Випускаються вони в трьох валютах: гривня, долари США та євро. Відповідно, їх номінальна вартість становить 1 000 грн, $1 000 та €1 000. Фізособам доступні папери в усіх трьох валютах. 


Залежно від терміну обігу, «фізики» можуть сьогодні купити такі ОВДП:
 

  • короткострокові – до 1 року;

  • середньострокові – від 1 до 5 років;

  • довгострокові – понад 5 років.


За типом погашення їм доступні два типи облігацій.

Дисконтні — ті, що продаються за ціною нижче номіналу, але погашаються за номінальною вартістю. Тут різниця цін — це і є дохід інвестора. Виплати відсотків (купонів) така облігація не передбачає. 

Приклад: Сергій купив облігацію за 907 грн, а при її погашенні отримав номінальну вартість — 1 000 грн. Його дохід склав: номінал (1 000 грн) мінус витрати на купівлю (907 грн) = 93 грн.

Питання 7: Тарас купив купонну облігацію за 1 002 грн. Згідно умов випуску, раз на три місяці він отримуватиме за нею 25 грн відсотків. Коли саме здійснюватимуться ці виплати?

Через кожні 3 місяці, відштовхуючись від дати покупки облігації

У дати, визначені в умовах випуску, незалежно від дати покупки ОВДП

Як юридичні особи можуть придбати ОВДП

Послідовність дій юридичної особи під час придбання ОВДП є аналогічною діям фізичної особи.

 

Потрібно:
 

  1. відкрити рахунок у цінних паперах,

  2. звернутись до професійного торговця ЦП,

  3. купити ОВДП.


Щодо двох перших пунктів, то більшість компаній, що торгують облігаціями, є одночасно й торговцями, і депозитаріями. Тобто достатньо звернутись до однієї установи, яка зможе і відкрити відповідний рахунок, і продати, та зарахувати на нього придбані ОВДП.

Питання 8: Чи потрібно юридичним особам сплачувати податки з доходів, отриманих від ОВДП?

потрібно, стягується 18% плюс 1,5% військового збору

потрібно, відповідно до системи оподаткування, на якій перебуває підприємство.

не потрібно взагалі

Брокер, де я зберігаю свої ОВДП, раптом збанкрутував. Що далі?

По-перше, це малоймовірно. Сертифіковані брокери та акредитовані банки, які сьогодні мають статус первинного дилера — надійні фінансові установи, які пережили вже не одну кризу. По-друге, якщо це раптом станеться, для інвестора це не несе жодних ризиків.

Професійний учасник ринку цінних паперів, який збанкрутував, або в якого забрали відповідні ліцензії, зобов’язаний повідомити про це своїх клієнтів — інвесторів, які зберігають у нього свої ОВДП. Далі ті можуть відкрити рахунки у інших зберігачів ЦП і перевести свої папери до них. Якщо ж хтось з них із якихось причин цього не зробить, то їх папери автоматично переходять на зберігання у депозитарій НБУ. Тобто, у будь-якому випадку, ОВДП нікуди не дінуться, і їх власником і надалі буде інвестор, який їх купував. Змінюватися може лише місце їх зберігання.

Питання 9: Петро купив декілька валютних ОВДП із терміном обігу в 3 роки через інвесткомпанію-брокера. Через 6 місяців та втратила ліцензію зберігача, про що повідомила Петра рекомендованим листом. Але Петро його не отримав, бо змінив місце проживання, і, відповідно, не вчиняв щодо своїх облігацій жодних подальших дій. Чи зможе він через 2,5 роки повернути їх номінальну вартість та відсоткову винагороду?

Ні. Петро втратить свої ОВДП, оскільки не перевів їх до іншого зберігача

Зможе, якщо з'ясує, хто і де зберігає його цінні папери

Зможе у будь-якому випадку, адже його папери автоматично перейдуть на зберігання в депозитарій НБУ, а Петро і надалі буде їх власником

Спільний спецпроєкт Приватбанку та «Мінфіну»

ПриватБанк - лого
Мінфін - лого
bottom of page