СПЕЦПРОЄКТ
Валюта в інвестпортфелі:
як збалансувати та коли краще купувати/продавати?
Формування валютної частини інвестиційного портфеля залежить від низки умов, індивідуальних для кожної окремої людини. Універсальної формули успіху тут не існує. Попри це є деякі загальні рекомендації, дотримуючись яких можна визначити найкращий час для придбання та продажу валют. Саме про них докладніше розкажуть аналітики компанії LBLV.
Що таке інвестиційний портфель і яка роль валюти?
Аби детальніше заглибитися в таку складну з погляду фінансів тему, пропонуємо почати з основ. Якщо говорити про приватних інвесторів, то інвестиційний портфель для них означає певний набір фінансових активів. Ними можуть бути як цінні папери на кшталт акцій компаній чи держоблігацій, так і грошові одиниці інших країн. Зазвичай інвестпортфель створюється на певний термін і має кінцеву мету. За професійного розподілу ризиків дохідність такого набору активів є досить високою. Диверсифікацією, тобто різноманітністю активів, користуються як пасивні інвестори, так і активні, що виділяють для консервативного підходу окремий портфель.
Співвідношення ризиків може бути різним:
Системне
Воно пов'язане з факторами, що не залежать від вкладників, але точно впливають на весь фінансовий сектор. Такі ризики неможливо зменшити завдяки урізноманітненню активів: валютні, відсоткові, інфляційні, подієві та геополітичні.
Диверсифіковане
Такі ризики можуть бути пов'язані з проблемами всередині компанії, коли вона не здатна виплачувати кредити, або ж у разі некомпетентності її співробітників. Їх можна згладити завдяки доданню до інвестиційного портфеля цінних паперів із різних сфер та країн. Звісно, велику роль у цьому відіграють і валютні пари.
Грошові одиниці в інвестиційному портфелі мають свою мету. Насамперед вони знижують вплив слабшання гривні (та будь-якої іншої нацвалюти). Тому більшість експертів називають купівлю валют основним кроком для отримання стабільної прибутковості в довгостроковій перспективі.
У чому важливість диверсифікації валютного інвестпортфеля?
Українці, які бажають розпочати інвестувати, зазвичай одразу придивляються лише до активів із цінником у гривнях. Все тому, що національна валюта – зрозуміла та здається більш безпечною. З нею не потрібно ретельно аналізувати ринкову ситуацію та прогнозувати всі ризики, вираховувати прибутковість. Водночас неможливо і якісно боротися зі знеціненням накопичень у кризові моменти. Таких зараз, на жаль, чимало: від вимкнень електроенергії до новин із фронту. Диверсифікація є найкращим розв’язанням цієї проблеми.
Збалансування портфеля з валютами відбувається відразу кількома способами вкладень. Це можуть бути інвестиції в іноземні грошові одиниці (ті ж євро чи долари), або номіновані в них акції/облігації.
Мультивалютний інвестпортфель надає велику кількість переваг:
• зниження рівня ризиків;
• нарощування ліквідності набору активів загалом;
• одержання можливості прямого інвестування на світових майданчиках;
• захист від внутрішньої інфляції.
Але урізноманітнити валютний інвестпортфель не настільки просто, як може здаватися. Головна проблема полягає у виборі правильного набору валют для придбання.
Найкращі валюти для портфеля українського інвестора у
2023 році
До того, як купувати будь-яку валюту, потрібно зрозуміти для себе, що ви збираєтеся з нею робити надалі. Так, наприклад, якщо головна мета полягає у накопиченні, найкращим варіантом стануть стабільні валюти, які мають найменшу кількість ризиків девальвації. Аналітики lblv.com стверджують, що утримання у складі інвестпортфеля грошових одиниць не повинно створювати жодних ризиків, окрім природної зміни курсу.
Додаючи до списку активів валюти, ви повинні розуміти, що ця інвестиція зіграє максимально ефективно в довгостроковій перспективі. Тут варто пам'ятати про приказку «фінанси люблять тих, хто вміє чекати», бо навіть якщо сьогодні долар чи євро демонструють незначне зниження відносно гривні, за деякий час їхній курс все одно стабілізується.
Про «неминучий крах долара» в суспільстві говорять ось уже понад п'ять десятиліть, з моменту його відв'язування від золота. Попри це, американська грошова одиниця тільки міцнішає та навіть витіснила з першого рядка за обсягом торгівлі євро. На останню валюту сьогодні припадає 38,43% розрахунків у всьому світі, на британський фунт – лише 5,99%, на єну – 2,47%, а на юань – 2,19%. Долар при цьому зберігає частку 39,38% транзакцій на глобальному ринку. Тому очевидно, що найближчим часом ця грошова одиниця залишатиметься цікавою для інвесторів.
До речі, описані вище валюти вважаються найкращими для будь-якого інвестиційного портфеля. Розглянемо їх у цифрах.
9 років тому, у травні 2014 року, долар торгувався по 11,76 гривні за одиницю, а євро – на рівні 16,12 гривні. Сьогодні американська грошова одиниця на міжбанку коштує 36,93 гривні, а європейська – 40,47 гривні. Отже, за цей період курс долара до нацвалюти піднявся на 214% (23% річних), а євро – на 151% (16,1% річних). Таким чином, середній приріст дохідності значно перевищує відсоткові значення, які готові надати банки. Навіть якщо ви візьмете валютний курс дворічної давності, вигода від зберігання іноземних грошових одиниць у кілька разів перевищить будь-яку пропозицію фінансових установ.
З цього можна зробити простий висновок: на валютах реально заробити, й найкраще робити це у довгостроковому періоді. Таким чином можна зберегти свої заощадження та навіть трохи заробити.
Детальніше про євро та долар
Звернувшись до пошуковиків з запитанням: «Які валюти найкраще використовувати для якісної диверсифікації інвестпортфеля?», ви, швидше за все, отримаєте рекомендацію розподілити капітал між доларами, євро та гривнями. Частки, згідно з такою рекомендацією, повинні бути рівними, без обґрунтування будь-якими розрахунками.
Насправді ж важливо враховувати декілька факторів. Якщо американський ринок дійсно стабільно демонструє зростання, то європейський такою динамікою похвалитися не може. Все тому, що прибутковість держоблігацій Євросоюзу набагато нижча за ту, що показують цінні папери Сполучених Штатів. Економіка ЄС досі відходить від наслідків епідемії, що тривала цілих 3 роки, а також кризи енергоносіїв, через що деякі країни економічного блоку змушені нарощувати базисну ставку для подолання інфляції. Звичайно ж, це позначається на євро. Як повідомляє Європейський Центробанк, така ситуація простежуватиметься мінімум декілька місяців.
У такому разі краще виділити більше місця в портфелі не для євровалюти, а долара, або азійських валют, наприклад, юаня. Загалом ситуацію необхідно постійно відстежувати.
Що таке
«базова валюта інвестпортфеля»?
Під час формування інвестиційного портфеля багато залежить від базової валюти. Це грошова одиниця, в курсі якої відображені всі, або принаймні більшість активів з індивідуального набору вкладника. Розмір портфеля можна підрахувати в будь-якій валюті, але оптимізація дохідності та ризиків реальна лише в одній. Саме така називається базовою, повідомляють у ЛБЛВ.
Варто також зазначити, що зазвичай витрати вітчизняних гравців номіновані в гривні. Якби український інвестор звернувся по допомогу до фінансового радника й той визначив базовою валютою набору активів американський долар – до інвестпортфеля входили б лише облігації США. Такий варіант є ідеальним для резидента Штатів, але далеко не факт, що він стане ефективним і для представників інших країн.
Купуючи іноземні цінні папери, вкладнику необхідно спершу придбати відповідну валюту, а вже потім на неї купити власне активи. Це подвійна інвестиція: і в долар, і в американські облігації. Але такі цінні папери є вкрай волатильним інструментом, якщо вимірювати всі ризики в гривні.
Тому через деякий час український вкладник, який, на перший погляд, отримав непоганий консервативний портфель, обов'язково повернеться до радника зі скаргами на втрату капіталу.
Загалом, як бачите, валюти впливають на прибутковість інвестпортфеля не лише зсередини, а й ззовні, тому до їхнього вибору варто підходити якомога відповідальніше. Найкращий варіант – проаналізувати робочі стратегії та визначитися з тим, яка є кращою для досягнення ваших цілей при наявних збереженнях, і лише потім вкладатись.
Пам'ятка валютного інвестора від фахівців
Складання інвестпортфеля – справа непроста й досить відповідальна. Тому для новачків у ній особливо важливою є підготовка. Експерти LBLV склали кілька правил для вкладників, у наборах активів яких є валюти:
1
Не женіться за цікавими комбінаціями
Канадський долар до мексиканського песо – безумовно, гарна пара, але зовсім не пригідна для тих, хто хоче знизити ризик втрати коштів. Ви можете думати, що готові до будь-якого шторму на ринку, але насправді варто фінансовому сектору втратити 20-30%, як з’явиться сильне бажання скинути активи за вкрай невигідною вартістю. Це стандартна помилка інвесторів-початківців, і найкращий вихід із ситуації – обирати стабільні валюти, як, наприклад, долар та євро.
2
Розглядайте різні варіанти вкладень
Інвестиції тільки в грошові одиниці не забезпечать диверсифікації, яка є страховкою для будь-якого інвестора. Придивіться до акцій, дорогоцінних металів та облігацій – серед них є велика кількість інструментів зі стабільною прибутковістю та мінімальними ризиками, що неодноразово доведено часом та тисячами інших інвесторів. У цьому питанні можна звернутися за допомогою до фахівця, якого теж варто підбирати дуже обережно, щоб не вийшло як у прикладі з вищезазначеним інвестпортфелем українця.
3
Не довіряйте всьому, що говорять і рекомендують інші
Цінні папери, потенціал яких так розхвалювали «профі», можуть бути банально переоцінені ринком. Найкраща рекомендація – приділіть час для самостійного вивчення всіх фінансових показників компаній або грошових одиниць, залежно від того, яке наповнення портфеля ви в кінцевому підсумку обрали.
4
Переглядайте огляди перевірених галузевих аналітиків та регулярно відстежуйте фінансові новини
Чимала кількість економічних публікацій прямо впливає на котирування тих чи інших валютних пар. У довгостроковій перспективі це не має великого значення, але для інвестора-початківця знати про такі дрібниці варто. Як мінімум для того, щоб уміти в майбутньому ухвалити найкраще рішення про продаж валют, якщо на це буде потреба.
Що стосується кращого часу для додавання валюти до свого інвестиційного портфеля – він прямо зараз. Адже що раніше ви це зробите, то більше вигоди зможете отримати у майбутньому. Головне – не поспішати з вибором активів, а спершу провести дослідницьку роботу щодо їхніх перспектив.