СПЕЦПРОЄКТ
NFT в Україні:
цифрове мистецтво, яке допомагає перемогти
За останній рік NFT-токени набули величезної популярності. Про них говорять буквально на кожному кроці. Цифровими зображеннями активно цікавляться знаменитості та прості люди, які бажають отримати вигоду від перепродажу популярного інструменту. Українці не стали винятком, вони продуктивно використають новий блокчейн-актив. Відомо, що NFT можуть приносити непоганий дохід. У цій статті аналітики LBLV розкажуть, що таке NFT, які є цікаві проекти і як затребуваний інвестиційний інструмент рятує людей, допомагаючи Україні перемогти.
Що таке NFT? У чому його суть?
17 лютого 2022 року Верховна Рада ухвалила закон, який регулює операції з криптовалютами. Документ визначає оподаткування електронних грошей, надання спеціалізованих послуг та інші нюанси біржової торгівлі. Відомо, що Україна входить до п'ятірки країн світу з найбільшою кількістю власників криптовалют. Заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков стверджує, що український бізнес має великі шанси на розвиток у цій сфері.
Назва «Non-fungible token» перекладається як незмінний, унікальний токен. Ці цифрові активи вперше з'явилися у 2017 році на платформі Ефіріум. Вони швидко набули популярності завдяки креативній ідеї, широким можливостям для реалізації. На відміну від стандартних криптовалют, кожен токен є унікальним і не має аналогів. Якщо розглядати приклад із квартирою, то кожне житло має свої неповторні властивості, а тому власник може встановлювати будь-яку ціну. Цифрові твори мистецтва оцінюються творцем та продаються на аукціоні. Чим більш розкручений бренд, тим вища вартість монети, вважають аналітики LBLV.
Як NFT можуть використовуватись зображення, музичні композиції, колажі з тисячами картинок або документи. Наприклад, нещодавно було продано перший в історії твіт, регулярно торгуються гіфки та цифрові картини. Токен є цифровим аналогом документа, у якому засвідчується декларація про володіння конкретним об'єктом. Блокчейн-система лише набирає популярності, і найближчим часом можуть з'явитися альтернативні варіанти використання віртуальних об'єктів.
У яких сферах використовуються NFT?
Блокчейн-система часто застосовується, щоб підтвердити право володіння віртуальними об'єктами. Цифрові активи не піддаються зберіганню у звичайному розумінні цього слова, тому люди змушені використовувати спеціальні реєстри для реєстрації своєї власності.
За допомогою інноваційної технології NFT можна токенізувати такі об'єкти:
Домові імена. Серед криптоентузіастів особливою популярністю користуються рідкісні та нестандартні домени.
Право на володіння фізичним активом, таким як житло, автомобіль або предмет мистецтва.
Квитки на концерти, футбольні матчі та інші події.
Твіти популярних людей.
Ліцензії на книги, фільми чи пісні. Автор може закріпити своє право власності, після чого продати його будь-якому бажаючому.
Колекційні предмети, марки, монети та інше.
Можна заробити на будь-якому із цих цифрових активів. Наприклад, засновник соціальної мережі Twitter продав своє перше повідомлення за 2,9 мільйона доларів. Приналежність до розкрученого бренду підвищує вартість активу, залучаючи до його покупки багатьох ринкових гравців. Чим більше потенційних покупців, тим вища вартість токена, зазначають у LBLV. У блокчейн-системі запрацює кожен, хто створить унікальний і привабливий витвір мистецтва.
Успішні кейси з використанням NFT-токенів
Нова технологія активно застосовується модними брендами для підвищення охоплення та збільшення потенційного заробітку. Великі міжнародні компанії беруть за основу блокчейн-систему та виробляють власний унікальний продукт. Таким чином вони вливаються у світовий тренд, залишаючи свій слід в історії. Корпорації просувають свої ідеї серед криптоентузіастів та пересічних учасників глобального ринку.
Фахівці LBLV виділяють кілька успішних кейсів, які демонструють потенційні можливості токенізації:
Charmin – дочірнє підприємство Procter&Gamble, яке випустило унікальний токен. Бренд співпрацював із трьома професійними ілюстраторами, внаслідок чого випустив 5 зображень у форматі NFT. Усі отримані кошти були спрямовані на гуманітарні потреби.
Pringles – компанія, що випускає найпопулярніші чіпси. Минулого року вона зробила віртуальний продукт. Смак CryptoCrisp був створений українським художником Василем Колотушем. Цифровий об'єкт являє собою анімоване зображення золотої банки, що крутиться.
Pizza Hut – мережа фастфуду, що представила нову віртуальну піцу. У лінійці представлено кілька восьмибітних малюнків із найпопулярнішими стравами. Інвестор може придбати один шматочок цифрової піци, приєднавшись до модного руху.
Автовиробник KIA звертає громадську увагу на проблему безпритульних собак. Він створив колекцію віртуальних тварин, яка налічує 10 тисяч екземплярів. Цифрові песики були виставлені на аукціоні Sweet. Цікаво, що тварини з віковими ознаками зустрічаються набагато рідше і цінуються вище. Проект привертає особливу увагу до старих та хворих собак, які доживають свого віку у притулках. Їх рідше забирають, віддаючи перевагу молодим і енергійним тваринам.
Модний будинок Gucci розробив цілу лінійку унікальних іграшок у цифровому форматі. Проект був створений разом із брендом Superplastic. Перша частина зображень складається з 10 токенів обмеженого випуску. Разом із цифровим активом покупець отримує оригінальну іграшку. Кожен виріб вироблявся вручну з якісної кераміки.
Система токенізації розширює потенційні можливості світових брендів. Тепер компанія може взаємодіяти з покупцями на новому рівні. Міжнародна корпорація може впливати на навколишнє середовище, привертаючи увагу до найважливіших проблем. Бренди займаються актуалізацією важливих тем, створюючи правильне враження завдяки розробці унікальних дизайнів та знайомих образів. У мережі користуються величезною популярністю соціальні проекти, створені задля вирішення важливих суспільних проблем.
Українські NFT-проекти: 5 ініціатив, які допоможуть перемогти
З початку військового вторгнення українці демонструють єднання та борються за свою свободу. В країні працюють громадські організації, які надають неоціненну підтримку цивільному населенню. Деякі проекти вирішили залучити додаткове фінансування через продаж NFT-колекцій. Предмети цифрового мистецтва розповідають про війну, людські втрати та переживання. Кожна ініціатива по-своєму унікальна і несе глибоке значення:
Єдність українців – унікальна колекція, що складається з картинок із антивоєнною тематикою. Метою цього проекту є привернення уваги світової спільноти до проблеми війни в Україні. Команда збирає гроші на шоломи, бронежилети та інше захисне спорядження для солдатів. Ідея проекту полягає в тому, що українці завжди боролися за свої права та свободу обирати власний шлях. 24 лютого 2022 року сталася страшна подія, війна, яка об'єднала мільйони людей під одним прапором. Розробники впевнені в тому, що мистецтво може зробити важливий внесок, надати фінансову підтримку українській армії.
Листівки з містами, які постраждали від розстрілів. Isobar Ukraine – креативна агенція, яка запустила серію правдивих зображень. Вона є кілька фотографій з різними містами України. Розробниками було обрано регіони, які сильно постраждали від ворожого обстрілу. Ідея проекту полягає у простій аналогії: як правило, люди купують листівки, бажаючи запам’ятати свою подорож і милуватися гарними краєвидами. Наразі такі картинки втратили початковий сенс, адже на деякі міста боляче дивитись. Команда розробників вірить, що зібрані кошти допоможуть повернути колишній вигляд прекрасних міст України.
Символи свободи та миру розробляються компанією Hiveon. Цей бренд створює продукти для майнінгу криптовалют, що часто бере участь у благодійності. Компанія закликала майнерів підтримати Україну, створивши нову колекцію NFT. У ній присутні «Голуб світу», «Коктейль свободи» та інші зображення. Усі ці віртуальні об'єкти планується продати за 250 тисяч доларів США. Отримані гроші перераховуватимуться на офіційні криптогаманці українського уряду.
Війна очима дітей. Mom – унікальний проект, який має показати, як українські діти переживають військове вторгнення РФ в Україну. Розробники зібрали найкращі дитячі малюнки на тему війни, наразі налічується понад 2000 робіт. Передбачається, що з цих картинок створять колаж та виставлять на аукціоні. Над проектом працює кілька організацій, які створюють благодійний фонд. Виручені гроші підуть на допомогу тим, хто постраждав від бойових дій.
Колекція українських кіборгів, які захищають рідну землю. Цей віртуальний проект показує солдатів у безстрашній боротьбі проти російської армії. Вони надихають народ і дають упевненість у перемозі над ворогом. Цифрова колекція складається з 6 героїв, що уособлюють боротьбу за свободу для всього світу. Прибуток від продажу планується пожертвувати ЗСУ.
Ці та інші NFT-колекції можуть змінити перебіг війни. Зібрані гроші підуть на потреби армії, вони підтримають постраждалих і посилять опір України. Сучасні технології спрямовані як на збагачення окремих інвесторів, так і на підтримку соціальних проектів. Вони допомагають вирішити важливі проблеми, змінити ситуацію, що склалася.
Музей війни на базі блокчейн-технологій
Нещодавно в Україні було запущено перший у світі NFT-музей війни, повідомляє lblv.com. Проект був створений для того, щоб поширити правду про військове вторгнення Росії, злочини проти мирних громадян. У цій розробці поєднали блокчейн-технології, мистецтво та фіксацію історичних подій. У першій частині колекції будуть представлені роботи українських художників, а у наступні випуски увійдуть твори іноземних авторів. Ці картини будуть ретельно відібрані відомими дизайнерами.
Усі цифрові твори представлені як токени. Їх може придбати будь-який колекціонер або інвестор. Виручені кошти спрямовуються на гуманітарні потреби українців. Проект було запущено Мінцифрою та українською блокчейн-спільнотою. Вважається, що музей у форматі NFT допоможе відновити мир в Україні.
Як створити свій NFT?
Для розробки власного витвору мистецтва в цифровому форматі знадобиться спеціалізована платформа. Читач може використовувати будь-яку систему, зокрема OpenSea. Розробнику потрібно пройти реєстрацію, після чого створити гаманець Ethereum та цифровий контент, до якого буде прив'язаний токен. Після цього алгоритм створення NFT залежатиме від обраної програми. У більшості випадків потрібно пройти авторизацію, завантажити потрібне зображення або файл. Потрібно додати опис та посилання на об'єкт.
Натискаючи кнопку «створити», користувач відправляє криптомонету на верифікацію. Після проходження цієї процедури токен можна продавати на світових ринках, повідомляють в LBLV. Незамінність забезпечується унікальним поєднанням об'єкта і ідентифікатора користувача. Завдяки підпису кожен учасник системи може простежити шлях NFT з його появи.
Віртуальні об'єкти мають велику популярність на світових ринках, вони можуть торгуватися на біржах, збираючи мільйони доларів. Українські криптоентузіасти активно використовують нові технології, залучаючи додаткове фінансування для гуманітарних та військових потреб. Величезна кількість NFT-ініціатив показує глобальну підтримку української армії. Зібрані кошти дозволяють вирішити важливі проблеми, посилити оборонну силу України, наблизити її до перемоги.